Zoltán Vígh

Vigh Zoltán

  · 3 min read

Trump vámjainak és a felhőszolgáltatások közötti összefüggések elemzése

Trump vámjai megrázzák a felhőpiacot – drágulás, bizonytalanság és növekvő európai függetlenségi törekvések a technológiai szektorban.

Trump vámjai megrázzák a felhőpiacot – drágulás, bizonytalanság és növekvő európai függetlenségi törekvések a technológiai szektorban.

Bevezető

Donald Trump április eleji vámbejelentései nemcsak a globális kereskedelmi folyamatokat, hanem a digitális infrastruktúra gerincét képező felhőszolgáltatások működését is alapvetően befolyásolhatják. A kereskedelmi háború új szakaszában az adatközpontoktól az ügyfélstratégiákig széles körű változások várhatók, amelyeket a technológiai óriáscégek és felhasználóik egyaránt komoly kihívásnak élhetnek meg.

A vámok mögötti politikai és gazdasági motivációk

Bár nem vagyok gazdasági szakértő, de megpróbálom összefoglalni Trump által kivetett vámokat. Trump 2025. áprilisában bejelentett vámrendszere több rétegen is hatással van a felhőszolgáltatásokra. A 10%-os alapvető vám mellett a kiemelt országok (pl. Kína) ellen 125-145% közötti extra vámok célzottan érik a high-tech iparágat. Bár az elektronikai termékeket április 12-én ideiglenesen mentesítették, Howard Lutnick kereskedelmi miniszter április 13-i nyilatkozata szerint a kormány alternatív módszereket fontolgat ezekre az árukörökre. De megmondom őszintén, én már nem nagyon tudom követni, hogy milyen vámok vannak, mivel a Trump adminisztráció lényegében folyamatosan módosítja azt. Így ha az általam írt állítások nem valósak, kérlek szólj. :) (Forrás: Wikipedia)

Trade Wars Meme

A vámok mögött az USA stratégiai célja a hazai technológiai termelés ösztönzése, de a rövid távú következmények paradox módon az amerikai vállalatok terhére is válhatnak. Az USA 2024-ben 486 milliárd dollár értékben importált elektronikai termékeket, amelyek jelentős része közvetlenül az adatközpontok üzemeltetéséhez szükséges. (Forrás: Linkedin)

Az adatközpontok kiszolgáló infrastruktúrájának átalakulása

A felhőszolgáltatók jelenlegi üzleti modellje függ a félvezetők, szerverek és hálózati eszközök folyamatos beszállításától. A Micron Technology példáján látható, ahogy a vállalat már bejelentette áremeléseit, amit a vámokra hivatkozva indokolt. Szóval ne legyenek illúzióink, sokan fogják követni ezt a tendenciát/trendet. (Forrás: Reuters)

Az előbb említett okok miatt a felhőszolgáltatások árai 2025 második negyedévétől várhatóan emelkedni fognak, ami a piaci növekedés lassulását okozhatja, viszont ez a kis és középvállalatok esetében különösen érzékeny pont, mivel számukra a felhőszolgáltatások költséghatékonysága alapvető üzleti előny, amit az emelések miatt elveszítenek/elveszíthetnek.

A vámok más oldalról is nehezítik a felhő terjedését, gondolok itt a bizalmi válságra az USA és a szövetségesei között. Európai országokban egyre erőteljesebb a hangulat az amerikai felhőszolgáltatók függőségének csökkentése mellett. Példaként tudnám felhozni a holland parlament által április 15-én elfogadott indítványcsomagját, ami konkrét lépéseket ír elő az európai felhőszolgáltatások támogatására. (Forrás: Reuters)

Összegzés

Én úgy gondolom, bár mint említettem nem vagyok gazdasági szakértő, de a Trump adminisztráció által kivetett vámok nagy átalakulást hozhatnak az IT piacon. Bár én hiszek a felhő létjogosultságában, de úgy gondolom, a vállalatok egyre inkább kombinálják a publikus és a privát felhőmegoldásokat, hogy csökkentsék a költségeket és a függőségeket.

Természetesen ez egy hosszú folyamat, mivel a vállalatok nem tudnak egyik napról a másikra migrálni, és ki tudja, lehet holnap után Trump visszavon minden adót és mindenki boldog lesz.

Akárhogy is nézzük, a világ nem lenne ekkor se ugyanaz mint régen, mivel a bizalom megrendült, ami szerintem lehetőség az innovációra az europai IT szektornak, amit vagy kihasználunk, vagy nem, de ez már egy külön történet. :)


Ingyenes konzultáció | Szolgáltatásaink | Ingyenes e-book

Vissza a cikkekhez